Filmy związane z tematyką czarnobylską

Thomas Johnson - Bitwa o Czarnobyl

Thomas Johnson

Bitwa o Czarnobyl
O Desastre de Chernobyl
The Battle of Chernobyl

Czas projekcji: 94 min.
Rok produkcji: 2006

Opis: Szóstego kwietnia 1986 roku doszło do eksplozji w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. W wyniku tych eksplozji do atmosfery zostało wyemitowane dużo więcej wysoce radioaktywnych substancji niż po wybuchu obu bomb atomowych zrzuconych w Japonii w trakcie II Wojny Światowej. Po upadku Związku Radzieckiego część ściśle tajnych dokumentów dotyczących tej tragicznej katastrofy ujrzała światło dzienne, odsłaniając przy tym ogrom okrucieństwa czarnobylskiej katastrofy. W filmie wykorzystano archiwalne fotografie a także wywiady z wysokimi rangą oficerami, dowódcami wojskowymi w trakcie działań po katastrofie, a także wypowiedzi samego ówczesnego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii ZSRR, Michaiła Gorbaczowa. Wszystkie te materiały odsłoniły część ściśle ukrywanej przed międzynarodową społecznością prawdy o grożącym w tamtych czasach drugim wybuchu, który wyludniłby pół Europy, a którego dzięki poświęceniu zdrowia i życia tysięcy ludzi udało się uniknąć. Pokazano prawdę o z góry skazanej na porażkę walce z ”niewidzialnym wrogiem” jakim jest radioaktywność. Swoistym narratorem, postacią przewodnią filmu jest rosyjski fotoreporter Igor Kostin, człowiek legenda, autor pierwszych fotografii elektrowni po wybuchu reaktora nr 4.

-----------------------------------

Maryann Deleo - Chernobyl Heart

Maryann Deleo

Chernobyl Heart

Czas projekcji: 39 min.
Rok produkcji: 2003

Opis: Film jest opowieścią o urodzonych po katastrofie w Czarnobylu dzieciach, które narodziły się z wrodzonymi wadami serca.
Autorka filmu, Maryann DeLeo wraz z założycielem organizacji CCPI, Adim Roche przemierza Białoruś i Ukrainę obserwując efekty wpływu czarnobylskiej katastrofy na zdrowie dzieci. Oprócz mutacji i dotkliwego napromieniowania, wśród dzieci spotykane jest nieznane wcześniej schorzenie kardiologiczne, znane pod nazwą ‚czarnobylskie serce’ (Chernobyl heart).
W 2004 roku film otrzymał nagrodę Amerykańskiej akademii Filmowej za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

-----------------------------------

C. Orloff, O. Shalygin - Living with Chernobyl and the Future of Nuclear Power

Cliff Orloff, Olga Shalygin

Living with Chernobyl and the Future of Nuclear Power

Czas projekcji: 57 min.
Rok produkcji: 2007

Opis:Największy na świecie wypadek w energetyce jądrowej wydarzył się w byłym Związku Radzieckim 26. kwietnia 1986 roku. W ukraińskiej elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do eksplozji, w skutek której do atmosfery dostała się ogromna ilość materiałów radioaktywnych, które następnie zostały rozniesione przez wiatr po dużej części Europy Północnej. Zaraz po wybuchu pojawiły się okrutne prognozy na temat przewidywanych konsekwencji, które niósł ze sobą opad radioaktywny.
W roku 2005, dziennikarze Cliff Orloff i Olga Shalygin odbyli podróż do Czarnobylskiej Strefy Alienacji, by porozmawiać z mieszkającymi tam ludźmi, i sprawdzić wcześniejsze prognozy. Film jest opowieścią o ich wyprawie oraz o powstałych przez lata dylematach i niepewności, które w dużej mierze są tworem emocjonalnego podejścia do tematu energetyki jądrowej.

-----------------------------------

D. Bickerstaff, P. Grabsky - Heavy Water: A film for Chernobyl

David Bickerstaff, Phil Grabsky

Heavy Water: A film for Chernobyl

Czas projekcji: 52 min.
Rok produkcji: 2007

Opis: 26. kwietnia 1986 roku reaktor nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej eksploduje, wysyłając do atmosfery ogromną radioaktywną chmurę, która rozprzestrzenia się nad północną Ukrainą i Białorusią. Ten niebezpieczny fakt trzymany jest w tajemnicy przed całym światem, a przede wszystkim przed mieszkającymi na tych terenach ludźmi, którzy tego dnia prowadzą życie, pełne codziennych obowiązków. Rozpoczynają się obchody święta Pierwszego Maja, dzieci bawią się jak co dzień, a mieszkańcy Prypeci ze zdumieniem oglądają widowiskowy ogień, który trawi reaktor. Trzy dni później teren wielkości Anglii jest już skażony radioaktywnym pyłem, tworząc zatrutą ‚Strefę’.
Oparty na poemacie Mario Petrucci’ego film ‚Heavy Water’ opowiada o tych, którzy walczyli ze skutkami katastrofy – strażakach, żołnierzach, likwidatorach i ich rodzinach. W trakcie filmu poezję Petrucci’ego odczytują David Bickerstaff, Francine Brody, Juliet Stevenson, David Threlfall i Samuel West.

-----------------------------------

Dni które wstrząsnęły światem - Katastrofa w Czarnobylu

Paul Murton

Days that Shook the World. Chernobyl
Dni, które wstrząsnęły światem. Katastrofa w Czarnobylu

Czas projekcji: 26 min.
Rok produkcji: 2003

Opis: Film zrealizowany przez telewizję BBC ukazał się w serii ‚Dni, które wstrząsnęły światem’ (ang. Days that shook the World), w Polsce wydany jako dodatek do magazyny Newsweek.
Film utrzymany jest w konwencji fabularyzowanego dokumentu, opartego na relacjach naocznych świadków katastrofy i uczestników wydarzeń, które miały miejsce tuż po katastrofie. Te wstrząsające wydarzenia opowiadane są z perspektywy m. in. strażaka – Wasilija Ignatienki, inżynierów reaktora Toptunowa i Akimowa oraz ówczesnego dyrektora Eletrowni Wiktora Briuchanowa.
W dokumencie przedstawiono wydarzenia i fakty, mające pośredni, jakby długofalowy wpływ na katastrofę, a także wydarzenia i działania mające bezpośredni wpływ na to tragiczne wydarzenie. Szczególną uwagę zwrócono więc na ludzkie błędy i zaniedbania, ale także niewiedzę, niekompetencje i chęć działania za wszelką cenę.

Events that Shook the World - Battle of Chernobyl